Jakie są znane i skuteczne techniki motywacyjne?



jak się zmotywowaćPostanowiłem zrobić rozpiskę sprawdzonych technik motywacyjnych.  









Jeżeli szukasz metod na zwiększenie swojej produktywności, to ten artykuł powinien Ci się przydać. 

A więc zapraszam:


 Jestem zdania, że każdy w życiu ma problem ze zwlekaniem i odkładaniem rzeczy na później. Jedyną cechą jaka nas różni to sposób w jaki sobie z tym radzimy. Poniżej przedstawiam sposoby, które najlepiej w tym pomagają. Oto TOP lista technik motywacyjnych!


1. Obraz 

Wywieszenie obrazu w miejscu, gdzie często przebywamy. Może to być np. zdjęcie jakiegoś znanego nam kulturysty. Jeżeli chcemy się zmotywować do treningu lub też wymarzonego samochodu, na który zbieramy pieniądze to obraz ma na przypominać o dążeniu do celu. Jak dla mnie to najbardziej skuteczna technika. U mnie dobrze sprawdzają się koszulki z motywującymi mnie napisami. Dodają mi pewności siebie, a praca którą wykonuję przychodzi mi łatwiej, bo nieustannie myślę o celach do których dążę. Takie koszulki można zakupić np. tutaj.



2. Cytaty

Podobnie jak obrazy dobrze gdzieś w widocznym miejscu wywiesić sobie motywujące i inspirujące do działania cytaty. Dla przykładu: "Jedyną przeszkodą na drodze do sukcesu są twoje negatywne myśli i wyobrażenia. "



3. Muzyka


Wybór odpowiedniego gatunku muzyki do naszego nastroju może go wzmocnić albo osłabić. Chcesz dodać sobie energii- posłuchaj swojej ulubionej, lecz żywej muzyki np. trance, rocka lub metalu (zależne od gustu oczywiście). A może chcesz się wyciszyć? Najlepsza będzie wtedy muzyka
relaksacyjna lub ambient.


4. Wizualizacje

Jak najczęściej myśl pozytywnie o rzeczach, które chcesz osiągnąć tak jak już byś je miał. Wyobraź sobie sytuację, co byś robił i gdzie byś był, gdybyś już to miał. Wyobrażaj sobie każdy szczegół.



5. Afirmacje  


Powtarzaj sobie często na głos pozytywne stwierdzenia: “Jestem pracowity” ,"Codziennie jestem coraz lepszy w swym rozwoju". Twórz własne afirmacje! Jeżeli ciężko jest Ci je wypowiedzieć to stosuj sylabowanie. Kiedy jesteś sam na spacerze, sylabuj z każdym swoim krokiem je-stem bo-ga-ty itd. W końcu nie będziesz mieć problemu mówić tego normalnie i szczerze do siebie.  



6. Wykresy


Stosuj wykresy, gdzie notujesz dane takie jak ilość wykonanych zadań, które sobie powierzyłeś wcześniej, dzięki czemu zyskasz wgląd w swoja produktywność. Takie zapiski budują motywację i przy tym łatwiej dojść do pewnych wniosków. Dobrze jest stosować wykres równowagi życiowej. Wypisujesz 5 aspektów życia tj: kariera, aktywność fizyczna (w tym zdrowie), rodzina, duchowość, pieniądze .Staramy się wpisać zupełnie subiektywnie oceną wyrażoną w procentach jak radzimy sobie w tych dziedzinach życia. Np. jak zaniedbujesz rodzinę dajesz 40%, jeżeli dużo ćwiczysz 80% itd. Trzeba dążyć do tego ,aby wszędzie tych procentów było jak najwięcej, a nie jest to łatwe :)




7. Metoda 5 minut


Kiedy nie za bardzo masz ochotę zabrać się za coś, co wymaga więcej czasu i energii, ustal sobie, że będziesz robić to tylko 5 minut a potem odpuścisz. Najczęściej jednak jest tak ,że jak już zabierzesz się za coś ,to wpadasz w pewien rytm i te 5 zaplanowanych minut zmienia się w 10, a potem w 30 i dzięki temu zyskujesz odpowiednią produktywność.



8. Deklaracja swoich planów innym


O swoich planach mów rodzinie i znajomym. Jest to często trudna decyzja i chcemy, aby nasze plany były znane tylko nam, bo boimy się, że nas wyśmieją, jeżeli mamy wielkie marzenia i cele. Nawet jeżeli tak będzie to trudno. Ty jednak zyskasz pewne podskórne napięcie typu “co im powiem jeżeli mi nie wyjdzie?”. Więc z automatu będziesz starał się lepiej dążyć do tego, co zaplanowałeś. Nie musisz wszystkim się chwalić. Wystarczy często rodzina.




9. Analiza


Wyciągaj często wnioski z rezultatów dotychczasowych działań. Zawsze znajdzie się coś do poprawy, usunięcia, dodania czy zmiany (np. terminu). Na bieżąco koryguj swoje cele do danej sytuacji. Ustalone terminy masz prawo zmienić. Warto pisać sobie jakieś słowne raporty ,gdzie dzielisz swój plan na różne aspekty i piszesz jaka jest sytuacja w danej chwili i co robić dalej. Poniżej zaś ,jakie rezultaty osiągnąłeś z poprzednich przedsięwzięć.



10. Gratyfikacja


Po prostu warto czasem się wynagrodzić za wykonanie czegoś trudniejszego. Kup sobie coś słodkiego. Wyjdź do kina , odpocznij.




11. Zwiększanie poprzeczki


Staraj się okresowo coraz więcej od siebie wymagać. Nic dodać, nic ująć.


12. Edukacja


Nie stój nigdy w miejscu ze swoją wiedzą! Ucz się, czytaj, uczestnicz na szkoleniach, wyciągaj wnioski, nie bój się krytyki kogoś kto ma większe doświadczenie i rozmawiaj dużo a staniesz się bardziej kreatywny w swoich działaniach.

To by było na tyle. Są to takie główne techniki często stosowane. Jest oczywiście też wiele innych, ale wybrałem te, które są według mnie najważniejsze. Mam nadzieje, że skorzystacie z nich i zobaczycie efekty. Powodzenia!







Strony od autora artykułu:
http://kursnet.pl
http://szymanskitomasz.pl
Artykuły do przedruku

1 komentarz:

  1. Witam ;)
    Potwierdzam skuteczność metod wymienionych przez autora ;) Trzeba sobie niektóre sprawy uświadomić. Jeżeli przyjdzie nam pracować w środowisku, które naszpikowane jest dobrym przesłaniem, to automatycznie lepiej się pracuje. Ja sam w pokoju umieściłem już jakiś czas temu motywacyjne hasełka, które widzę codziennie. Ponadto, używam afirmacji, co nie było łatwe do wypracowania, ponieważ podświadomość przynosiła mi raczej gorze podejście do spraw, niż to, jakie powinno być. Warto wykorzystywać chociaż jeden z wyżej przedstawionych sposobów, aby iść w kierunku sukcesu!
    Pozdrawiam,
    Patryk Cużytek ;)

    OdpowiedzUsuń